Studio 22 näitus “Taevasmaa, võred ja välgud” Toompea lossi kunstisaalis

Avatud 11.03.2020 – 27.04.2020

Näituse pidulik avamine 11.03 kell 11.30

Osalevad kunstnikud: Siim-Tanel Annus, Jaak Johanson, Ingrid Järv, Rainer Kurm, Raini Laide, Riina Grethiel Leppoja, Angela Orgusaar, Jaak Saks, Sven-Erik Stamberg, Aune Taamal, Ralf Tamm, Marge Viirg ja Martin Vällik.

Kuraator (Studio 22 poolt): Riina Grethiel Leppoja

Näituse „Taevasmaa, võred ja välgud“ kontseptsioon

Taevasmaa on kõiksustervik – maailm, kus me elame.
Võred – mustrid, raamistikud, õilsad reeglid elule.
Välk on pikse nähtav osa, maandus tekkind’ pingele.

Sähvatus läbistab taevavõlvi ning vabastab vetevood. Vihmasadu toob taevasse tekkinud pinge maa peale ning peseb maailma taas puhtaks. Taevas selgineb ning õhus on tunda värskust, avardumist ja uut algust.

Vahel õhkõrnalt, vahel jõulisemalt ilmuvad algsest puhtusest geomeetrilised vormid ja võred, pakkudes maailmas toimivatele jõududele rahustavat ja turvalist struktuuri, harmoniseerides ja lepitades vastandeid, luues koostööd ja kooskõla. Tõnis Vindi koolkonna Studio 22 geomeetrilist kunsti iseloomustab taotlus luua mõtestatud ilu, mis esitab vaatajale väljakutse suunduda enda sisse, pealispanna taha. Vahel võib esteetika ja eetika ühendamine tekitada ka erilise pingestatuse, välguenergia, mis vabastab vanadest mustritest. Kui suunata see pinge korrastatud aluspõhja – korrapärastesse struktuuridesse ehk võredesse –, on tulemuseks omalaadne suhtlemine tühjuse ja vormi vahel, kus jooned, värvid ja kujundid ilmuvad küll pingutuseta, ent mitte juhuslikult, et ka vaatajat positiivselt laadida ja üllatada.

Rühmitus Studio 22 sai alguse juba 1970. aastate alguses ning on mitmeid arengufaase läbides tegutsenud ligi 50 aastat. Rühmitusse kuuluvad kunstnikud, kes on erinevatel aegadel osalenud Tõnis Vindi kodus toimunud vabas vormis loengutel. Aastakümneid oli Studio 22 üheaegselt nii kunstnike loominguline ühendus kui ka õppestuudio, millega liitusid aasta-aastalt üha uued huvilised ning kus peamiseks õppemetoodikaks oli traditsioonilisest erineva vaatenurga avamine kultuuripärandile. Aja jooksul kasvas õppestuudiost välja Tõnis Vindi koolkond Studio 22.

Iga kunstniku teekond selles rühmituses olnud oma kujunditemaailma avastamise ja isikliku märgikeele loomise protsess. Toetatud on tervikut rikastav stiililine omanäolisus, kuid rühmitust kõige tugevamalt ühendava printsiibina võib ära märkida taotluse luua esteetilist kunsti. Kuna Studio 22 on rühmitus, kus kunsti tegemist on peetud vahendiks vaimse avanemise ja tõe otsimise teekonnal, on rühmituse jaoks oluline ka eetikale rajatud suhe indiviidi ja kunstiloomingu vahel.

Näituseid Toompea lossi kunstisaalis vahendab Eesti Kunstnike Liit.

Galerii